موسسه-حقیقت-گستر

ملکی | ارث | خانواده | کیفری

مبایعه نامه چیست؟

مبایعه-نامه-چیست-؟
5/5

مبایعه نامه همان مفهومی است که در بین مردم به قولنامه شناخته شده است،که بندها و مفاد قرار دادها اهمیت بسیار دارد و لذا قبل از انجام هر کار لازم است که مطالعه شود.
در مبایعه نامه باید نکات مهم را در نظر بگیریم از جمله موقعیت واقعی ملک را با سند مالکیت تطابق دهید که دچار مشکلات نشوید،و توجه داشته باشید که قولنامه بر اساس اصل سند تنظیم شده باشد.

موسسه-حقیقت-گستر


مبایعه نامه در صورت خرید و فروش مال و اموال بین خریدار و فروشنده تنظیم می گردد.
مبایعه نامه بیشتر برای املاک مورد استفاده قرار می گیرد،اما امکان آن که مال جز املاک باشد،نیز وجود دارد.
در مواردی برای خرید و فروش ملک،گاهی پیش می آید که پول کافی فراهم نباشد یا به کارهای دارایی نشده باشد که در این حالت قرار دادی بین آن ها تنظیم می شود که به آن مبایعه نامه گفته می شود.
این نوع سند عادی با سند رسمی دارای تفاوت های بسیاری است، سند رسمی،سندی است که در دفتر خانه ی اسناد و املاک رسمی تنظیم می شود،در حالی که سند عادی،سندی است که بین دو طرف،تنظیم گردیده است.
در این نوع موارد،نگرانی شخص فروشنده بسیار است،چون این سوال برایشان پیش می آید که آیا کل ثمن خود را از خریدار دریافت خواهد کرد؟
حال خریدار موظف است قبل از تاریخ عقد نامه حداقل،یک سوم ثمن را به فروشنده بپردازد.
اگر فروشنده در مقابل مال خود،چک هایی را دریافت کند بسیار باید دقت داشته باشد که قبل از امضای مدارک در دفتر خانه،باقی ثمن خود را دریافت کند تا بعدها مشکلاتی از قبیل بد قولی از سمت خریدار،ظاهر نشود.
حتی می توان در قولنامه قید کرد که اگر هر کدام از چک ها،برگشت شد فروشنده می تواند حق فسخ معامله خود را داشته باشد.
تعهداتی که در قولنامه صورت می گیرد در قانون می توان طرف مقابل را به انجام تعهدات اجبار کرد.
گاهی در خرید و فروش ملک، خریدار متوجه عیب آن می شود که با استفاده از خیار عیب،می تواند معامله را فسخ کند.
در مواردی که قولنامه تنظیم شده است،اما فروشنده یک ماه قبل از تنظیم سند در محضر فوت کند، قولنامه معتبر می باشد و ورقه متوفی باید به تعهدات،عمل نمایند.
در شرایطی یک فرد با شخص دیگری به طور شراکت بخواهند زمین یا خانه ای را خریداری کند بهتر است از مبایعه نامه استفاده شود،به دلیل این که میزان مالکیت شما مشخص می شود.
اگر قصد خرید یک ملک را دارید که مال مورد نظر بین دو یا چند نفر مشاع باشد،و یکی از بین آنان بخواهد معامله کند،از قبل مطمئن شوید که آن شخص دارای وکالت رسمی از شرکای خود می باشد.یا اگر یک شخص بخواهد به نمایندگی از بقیه افراد،مبایعه نامه را امضا کند حتما جویا شوید که نمایندگی او قانونی است.
در مبایعه نامه به یاد داشته باشید که بررسی شود ملک در حال معامله در رهن بانک نباشد و بهتر است قرار داد در حضور طرفین نوشته و خوانده شود.
با مراجعه و مشورت گرفتن از وکلا و مشاوران حقوقی، قراردادهای خود را دقیق تر بنویسید تا دچار مشکلات گسترده حقوقی نشوید.

دیگر مقالات حقیقت گستر

بشتر بخوانید، بیشتر بدانید

تغییر-جنسیت-مطابق-با-قوانین -ایران

تغییر جنسیت مطابق با قوانین ایران

در سال های گذشته نارضایتی از جنسیت به عنوان یک بیماری و ضایعه روانی محسوب می‌شده و بدین ترتیب افراد دچار این اتفاق، فشارهای بسیاری

فرق-مبایعه-نامه-و-قولنامه-در-چیست؟

فرق مبایعه نامه و قولنامه در چیست؟

در خصوص مبایعه نامه باید بدانیم که مبایعه نامه یک سند عادی‌ است و با سند رسمی کاملا متفاوت می‌باشد. سند رسمی به سندی می‌گویند

ارث-زوج-و-زوجه

ارث زوج و زوجه

منظور از سهم الارث زوجه و زوج، سهمی است که هر یک بعد از فوت همسرشان به ارث خواهند برد.در عقد نکاح دائم رابطه زوجیت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *