موسسه-حقیقت-گستر

ملکی | ارث | خانواده | کیفری

اخذ اقامت ایران برای اتباع افغان

اخذ-اقامت-ایران-برای-اتباع-افغان
5/5

بررسی تابعیت و اقامت( موقت، دائم) و شروط لازم آن‌ها:

برای فهم مطالب درونِ مقاله نیاز به توضیح برخی اصطلاحات داریم.
تابعیت چیست: به رابطه سیاسی، حقوقی و معنوی که پل ارتباطی میان یک شخص و دولت معین است، تابعیت می‌گويند. طبق این تعریف؛ تمام افراد ساکن ایران، دارای تابعیت ایرانی هستند به جز اشخاصی که تابعیت خارجی آنها مشخص باشد.

موسسه-حقیقت-گستر

افرادی که به طور قطع، تابعیت ایران را دارا هستند شامل موارد زیر می‌شود:( قانون تابعیت ماده ۹۷۶ قانون مدنی)
۱. کسانی که پدرشان ایرانی است، چه در ایران و چه در خارج متولد شده باشند، تابع ایران هستند.( با شرط مشروع بودن نسب فرزند)
۲. افرادی که در ایران متولد شده اند ولی پدر و مادرشان مشخص نیست، ایرانی محسوب می‌شوند؛ اما در صورتی که نسب نامشروع بودنشان آشکار شود، اعطای تابعیت هم لغو خواهد شد.
۳. اشخاصی که در ایران از پدر و مادر خارجی، که یکی از آنها در ایران متولد شده است، به دنیا آمده اند، دارای تابعیت ایرانی می‌باشند.
تبصره: (این قوانین و شرایط، شامل اطفال متولد شده از نمایندگان سیاسی و کنسولی خارجه نمی‌شود.)
۴. کسانی که در ایران از پدری که تبعه کشوری دیگر است متولد شده باشند ولی بلافاصله بعد از رسیدن به سن قانونی(۱۸ سال تمام)، حداقل یک سال در ایران اقامت داشته اند. در غیر این صورت قبول شدن آنها به تابعیت ایران مطابق مقرراتی است که طبق قانون، برای تحصیل تابعیت ایران مقرر می‌شود.
تبصره:(این قوانین و شرایط، شامل اطفال متولد شده از نمایندگان سیاسی و کنسولی خارجه نمی‌شود.)
۵. هر زنی که تابعیت ایران را ندارد از طریق ازدواج با مرد ایرانی می‌تواند آن را کسب کند.( از طریق ازدواج)
۶. هر تبعه خارجی که با روش های گوناگون تابعیت ایران را کسب کرده باشند. همانند روش‌های؛ تحصیلی، تجاری و یا مذهبی.

ممکن است سوالاتی راجع به مزایای اخذ تابعیت ایران برای افغان ها مطرح شود که در این مقاله قصد داریم به آنها بپردازیم:
زمانی که اشخاص با دلایل گوناگون تصمیم به مهاجرت می‌گیرند، ممکن است دچار بعضی تبعیض ها و نابرابری هایی شوند که با کسب تابعیت، نگرانیشان بابت این مسائل به حداقل می‌رسند و می‌توانند همانند سایر شهروندان، از حقوق و مزایای اقامت برخوردار شوند. حقوقی مانند: حق تحصیل، اخذ گواهینامه، خرید و فروش اموال منقول و غیرمنقول، تنظیم سند رسمی، داشتن حساب بانکی و انجام امور بانکی و اداری.
اخذ تابعیت ایران و استفاده از امکانات آن برای اتباع افغان، اهمیت بالایی دارد.

شرایط اخذ تابعیت ایرانی برای اتباع افغان چیست؟
( طبق ماده ۹۷۹ قانون مدنی)
۱. یکی از شرایط کسب تابعیت ایران، رسیدن به ۱۸ سال تمام می‌باشد.
۲. متقاضی کسب تابعیت ایران، باید حداقل به مدت ۵ سال در ایران سکونت قانونی داشته باشد.
۳. متقاضی کسب تابعیت ایران، در هیچ کشور دیگری به جنایت غیر‌سیاسی محکوم نشده باشد. بنابراین جنایت سیاسی مانع محسوب نمی‌شود.
۴. با آنکه خدمت سربازی ضروری نیست ولی شخص متقاضی نباید از خدمت سربازی کشور خود فراری باشد.

بین تابعیت و اقامت نکاتی وجود دارد که باعث تمایز این دو مسئله از هم می‌شود.
بنابر قانون، محلی که شخص، در آنجا سکونت دارد و مرکز امور فعالیت هایش می‌باشد، اقامتگاه آن شخص محسوب می‌شود.( طبق ماده ۱۰۰۲ قانون مدنی)
اقامت؛ را رابطه ای مادی و حقوقی تعریف کرده‌اند که بدون توجه به تابعیت افراد، شخصی را به بخشی از خاک یک کشور مرتبط می‌سازد.
( تعریف اقامت در ماده ۴ ورود و اقامت اتباع خارجی در ایران)

اقامت موقت:
اقامتِ اتباع خارجی، در کشوری معین، بر اساس یک بازه‌‌ی زمانیِ تعریف شده، که از طریق، روادید و یا اجازه اقامت، می‌توانند در کشوری به طور موقت زندگی کنند را اقامت موقت می‌گويند.
در این نوع اقامت، افراد از حقوق شهروندی به طور کامل برخوردار نمی‌شوند. این نوع اقامت، ممکن است برای تحصیل، تجارت و یا هر دلیل دیگری اعطا شود.

روادید:
ویزا یا گواهی است که مجوز عبور و یا ورود به یک کشور را نشان می‌دهد. روادید یک‌سری محدودیت را برای افراد خارجی به همراه دارد.( روادید بیشتر به اجازه ورود به یک کشور مربوط می‌شود.)
ممکن است در برخی کشورها روادید با اجازه‌نامه‌ رسمیِ ماندن و اقامت در آنجا متفاوت باشد. روادید به واسطه افسر مهاجرت در هنگام ورود، تایید می‌شود و هر زمان می‌توان آن را لغو کرد.

اقامت موقت پیش شرط اخذ اقامت دائم:
اجازه تمدید اقامت موقت و یا دائم از طرف کلانتری باید داده شود و هیچ یک از اتباع خارجی بدون اجازه کلانتری، بیشتر از مدت تعیین شده، نمی توانند در ایران اقامت داشته باشند. اجازه اقامت موقت و یا دائم قابل تجدید و تمدید می باشد».
بیشتر کشورهای جهان در مرحله اول، اقامت موقت را برای متقاضی صادر می‌کنند.( کشورهایی هم وجود دارند که از این قانون مستثنی می‌باشند.) افرادی که به عنوان کارآفرین یا سرمایه‌گذار برای اخذ اقامت اقدام میکنند، با رعایت قوانینی می‌توانند آن را حفظ و تمدید کنند.(قوانینی مثل سودآوری شرکت، پرداخت بیمه و مالیات)

قوانین کلی برای تمدید اقامت موقت شامل موارد ذیل می‌شود:
۱. داشتن محل سکونت
۲. توانایی مالی برای پرداخت هزینه‌های خود و خانواده
۳. بیمه پزشکی یا گواهی سلامت
۴. نداشتن سابقه کیفری

اخذ اقامت دائم در ایران برای اتباع افغانستانی:
اقامت دائم به دلیل نداشتن محدودیت زمانی، نیازی به تمدید ندارد. مدت زمان اخذ اقامت دائم هر کشور، مربوط به قوانین آن کشور می‌باشد. مدت زمان دریافت اقامت دائم در ايران معمولا بین ۲تا۵ سال می‌باشد.

همانطور که اخذ تابعیت شرایطی دارد، گرفتن اقامت ایران نیز دارای شروطی است که در موارد ذیل آنها را بررسی خواهیم کرد.
(طبق ماده ۹۸۰ قانون مدنی)
۱. سابقه اقامت قانونی به مدت ۵ سال در ایران( پروانه اقامت) را داشته باشند.
۲.  اتباع افغان، زمانی که می‌خواهند اقامت ایران را کسب کنند باید به سن ۱۸ سال تمام رسیده باشند.
۳. اشخاص نام برده، باید مقام عالیِ علمی، شغلی و یا تخصصی را دارا باشند و به مدت ۲ سال از اقامت قانونی ایران، بهره‌مند شده باشند.(ماده ۹۸۰ قانون مدنی)
۴. متقاضی اقامت دائم ایران، علاوه بر داشتن ۲ سال سابقه اقامت قانونی در ایران، باید خدماتی ارزنده به امور عام المنفعه، که مورد تایید مقامات صلاحیت‌دار است را انجام داده باشد.
۵. فرد متقاضیِ اقامت دائم در ایران، ضمن دارا بودن ۲ سال سابقه اقامت قانونی در ایران، می‌تواند در امور تولیدی و عمرانی ایران که مورد تایید مقامات صلاحیت‌دار است، سرمایه گذاری کرده باشد. و حقوق و مستمری بازنشستگی‌اش، را حداقل یکی از بانک‌های مجاز و قانونی ایران تایید کرده باشد.
۶. شخص متقاضی، باید معرفی نامه‌ای، از اداره تابعیت وزارت امور خارجه ایران داشته باشد.(طبق ماده ۹۸۰ قانون مدنی همچنين اختیار کردن همسر و فرزند ایرانی نیز، به دریافت اقامت دائم کمک شایانی می‌کند.)

تفاوت اقامت موقت و دائمی:
در اقامت موقت؛ مجوز برای مدتی معین صادر می‌شود برای مثال، یک یا دوسال ولی در اقامت دائم، همانطور که از اسمش پیداست؛ به صورت بلند مدت و دائمی به فرد اجازه اقامت در کشور را می‌دهد.

اقامت موقت پیش شرط اخذ اقامت دائم:
اجازه تمدید اقامت موقت و یا دائم از طرف کلانتری باید داده شود و هیچ یک از اتباع خارجی بدون اجازه کلانتری، بیشتر از مدت تعیین شده، نمی توانند در ایران اقامت داشته باشند. اجازه اقامت موقت و یا دائم قابل تجدید و تمدید می باشد».
بیشتر کشورهای جهان در مرحله اول، اقامت موقت را برای متقاضی صادر می‌کنند.( کشورهایی هم وجود دارند که از این قانون مستثنی می‌باشند.) افرادی که به عنوان کارآفرین یا سرمایه‌گذار برای اخذ اقامت اقدام میکنند، با رعایت قوانینی می‌توانند آن را حفظ و تمدید کنند.( قوانینی مثل سودآوری شرکت، پرداخت بیمه و مالیات)


دیگر مقالات حقیقت گستر

بشتر بخوانید، بیشتر بدانید

تغییر-جنسیت-مطابق-با-قوانین -ایران

تغییر جنسیت مطابق با قوانین ایران

در سال های گذشته نارضایتی از جنسیت به عنوان یک بیماری و ضایعه روانی محسوب می‌شده و بدین ترتیب افراد دچار این اتفاق، فشارهای بسیاری

فرق-مبایعه-نامه-و-قولنامه-در-چیست؟

فرق مبایعه نامه و قولنامه در چیست؟

در خصوص مبایعه نامه باید بدانیم که مبایعه نامه یک سند عادی‌ است و با سند رسمی کاملا متفاوت می‌باشد. سند رسمی به سندی می‌گویند

ارث-زوج-و-زوجه

ارث زوج و زوجه

منظور از سهم الارث زوجه و زوج، سهمی است که هر یک بعد از فوت همسرشان به ارث خواهند برد.در عقد نکاح دائم رابطه زوجیت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *