خانواده، مهم‌ترین رکن جامعه است. خانواده سالم، جامعه سالم می‌سازد و خانواده‌های از هم گسیخته، مشکلات بزرگی را برای جامعه به وجود می‌آورند؛ با این وجود، بعضا مسائل و مشکلاتی در خانواده به وجود می‌آید که تنها با گفت‌وگوی طرفین حل نمی‌شود و در چنین شرایطی وکیل خانواده کمک‌کننده است. وکیل خانواده، متخصص دعاوی خانوادگی است. دعاوی خانوادگی بر خلاف دعاوی کیفری و دعاوی مربوط به مالکیت و اموال، مخصوص روابط خانوادگی و شخصی میان افراد حقیقی است. در این گزارش به بررسی انواع دعاوی خانوادگی، وظایف وکلای خانواده و هزینه وکیل طلاق ‌پرداخته ایم.

مطالبه نفقه فرزند توسط وکیل چگونه است؟

به طور خلاصه در ماده ۶ قانون حمایت از خانواده بیان شده:

هرشخصی که حضانت (نگهداری) فرزند به عهده اوست حق دارد برای دریافت نفقه ی طفل اقامه دعوی کند.

با توجه به نظریه مشورتی ۷۰۸/۹۹/۷ مورخ ۱۵/۶/۹۹ در دعوای مطالبه نفقه به نفع فرزند مادر نماینده قانونی طفل می باشد که مبادرت به طرح دعوی می کند پس پرداخت نفقه به اشخاص واجب النفقه لازم وملزم است و با توافق مادر یا هر شخص که حضانت برعهده اوست این تکلیف را ساقط نمیکند.

بنابراین وکیل با اعلام دادخواست از دادگاه درخواست میکند تا در مورد میزان نفقه و ترتیب پرداخت آن تصمیم اتخاذ نماید.

وکیل خانواده و نحوه محاسبه نفقه زن

سوال اصلی این است مبلغ نفقه زن چقدر است و چگونه محاسبه می شود؟

مبنای میزان نفقه زن بر اساس نیازهای متعارف و متناسب با وضعیت زن از قبیل عادات و یا مایحتاج زندگی ایشان تعیین می شود در ماده ۱۱۰۷ ق.م اشاره شده که نفقه عبارت است از نیازهای متعارف و متناسب با وضعیت زن از قبیل مسکن-البسه-غذا-اثاث منزل و هزینه های درمانی و بهداشتی و خادم و در صورت عادت یا احتیاج به واسط نقصان یا مرض به

پس یکی از تکالیف مرد (زوج) در مقابل زوجه پرداخت نفقه است که در این فرض زوج باید دو مورد را ملاک پرداخت نفقه در نظر بگیرد. اول متعارف بودن نفقه . دوم متناسب بودن با وضعیت زن

حال سوالی که مطرح می شود این است که آیا زوج می بایست نسبت به موارد مذکور رفع نیاز کند یا وجه نقد به زوجه بپردازد تا زوجه وجه نقد را وسیله ای برای رفع حاجات خود قرار دهد؟

در صورت ارائه دادخواست از ناحیه زوجه با موضوعیت پرداخت نفقه.

اگر زوج دو قید ( متعارف بودن و متناسب بودن با وضعیت زن) در پرداخت نفقه را رعایت کند دیگر زوجه نمی تواند معادل آن را به شکل وجه نقد دریافت کند ولی اگر زوج عملا نتوانست نسبت به رفع نیازهای زوجه در زندگی می باشد تا اقدامی انجام دهد زوجه می تواند طی ارائه دادخواست از دادگاه مطالبه وجه نقد به عنوان نفقه را درخواست نماید.

دعاوی خانوادگی چیست؟

نفقه زوجه دائم

نفقه زوجه دائم  با موقت متفاوت است طبق ماده ۱۱۰۶ قانون مدنی در عقد دائم نفقه زن برعهده شوهر است و طبق ماده ۱۱۱۳ قانون مدنی زوجه در ازدواج موقت حقی بر نفقه ندارد.

مگر اینکه به عنوان شروط ضمن عقد شرط شده باشد.

نفقه زوجه در عقد دائم می بایست با توجه به شرایط مذکور در ماده ۱۱۰۷ پرداخت گردد لکن زوجین می توانند نسبت به پرداخت و دریافت آن با یکدیگر توافق کنند.

نکته حائز اهمیت این است که پرداخت نفقه ارتباطی به تمکن مالی زوجه ندارد به این معنی که مرد چه متمول باشد چه فقیر می بایست نفقه را پرداخت نماید و حتی اگر زن درآمد داشته باشد یا در کل مال داشته باشد باز هم پرداخت نفقه زوجه بر ذمه زوج است.

نفقه زوجه موقت و تفاوت های نکاح موقت و دائم

نکاح موقت با توجه به ماده ۱۰۷۵ قانون مدنی به رسمیت شناخته شده است اما تفاوت هایی با یکدیگر  دارند که شامل:

۱-در نکاح موقت زوج مکلف به پرداخت نفقه نمیباشد درصورتی که نکاح دائم این  وظیفه برعهده زوج می باشد.

۲-درنکاح  دائم  مهریه شرط صحت عقد نیست ولی در نکاح موقت مهریه باید مشخص و معین باشد تا عقد صحیح باشد.

۳- نکته ی دیگر اینکه در ازدواج موقت طرفین از یکدیگر ارث نمیبرند ولی در ازدواج دائم شرط ارث پا برجاست.

۴-در نکاح موقت چیزی به عنوان طلاق وجود ندارد چرا که مدتی معین می شود . پس از گذشتن آن مدت عقد به طور خودکار منحل می شود و یا حتی اگر از مدت صیغه نکاح باقی مانده باشد زوج می تواند باقی مدت را نسبت به زوجه بذل نماید لکن در عقد دائم برای جدا شدن زوجین از یکدیگر تشریفاتی وجود دارد که هریک از زوجین می بایست برای طلاق آن را رعایت کنند.

 

دعاوی خانوادگی چیست؟

براساس ماده 4 قانون حمایت خانواده، انواع دعاوی خانوادگی در دادگاه خانواده مورد بررسی قرار می‌گیرد که شامل 18 بند است. بر اساس این ماده، دعاوی خانوادگی در صلاحیت دادگاه خانواده شامل نامزدی و خسارات ناشی از بر هم زدن آن، نکاح دائم، موقت و اذن در نکاح، شروط ضمن عقد نکاح، ازدواج مجدد، جهیزیه، مهریه، نفقه زوجه و اجرت المثل دوران زوجیت، تمکین، طلاق، رجوع از طلاق، فسخ و انفساخ نکاح، حضانت و ملاقات طفل، ولایت قهری، قیمومت، امور مربوط به ناظر و امین اموال محجوران، امور مربوط به غایب مفقود الاثر، سرپرستی کودکان بی‌سرپرست، اهدای جنین و تغییر جنسیت است.

به عنوان نمونه، از مهم‌ترین و پر تکرارترین دعاوی‌ خانواده، طلاق توافقی است. در این شرایط، زوجین باید درباره تمامی حقوق مالی و غیر مالی ناشی از ازدواج مانند مهریه، نفقه، حضانت فرزندان، زمان و نحوه ملاقات آن‌ها، جهیزیه و اجرت‌المثل به توافق رسند تا بتوانند روند توافقی طلاق را به راحتی طی کنند. در طلاق توافقی، دادگاه هر توافقی در این موارد را در حکمی که صادر می‌کند درنظر گرفته و آن را در گواهی عدم امکان سازش که از مهم‌ترین مدارک برای طلاق توافقی است، ذکر می‌کند. زوجین باید درباره نحوه توافقات خود از وکیل خانواده استفاده کنند؛ چراکه توافقات اشخاص در طلاق توافقی بسیار حائز اهمیت است.

مهریه نیز از دیگر دعاوی مهم است. برای مطالبه مهریه در مرحله اول باید به دفتر ازدواجی که عقد در آن ثبت رسمی شده مراجعه و درخواست صدور اجراییه برای مهریه انجام شود. در مرحله بعد، پس از صدور اجراییه باید به اداره ثبت اسناد مراجعه و تقاضای ممنوع‌الخروجی زوج و توقیف اموال او را خواستار شد. برای پرونده مهریه باید از وکیل خانواده مشاوره گرفت تا به نتیجه مطلوب رسید.

مورد دیگر، اجرت المثل ایام زوجیت است. براساس تبصره ماده ۳۳۶ قانون مدنی اگر زوجه اقداماتی را که شرعاً به عهده او نبوده و عرفاً برای آن کار اجرت‌المثل باشد، به دستور زوج و با عدم قصد تبرع انجام داده باشد؛ ابتدا این موضوع باید برای دادگاه ثابت شود و سپس اجرت‌المثل کارهای انجام شده را محاسبه و به پرداخت آن حکم می‌کند.

وظیفه حضانت فرزند با والدین و حق و تکلیفی است که قانون برای حفظ و نگهداری کودک به والدین سپرده است. مطابق قانون، حضانت فرزندان تا سن هفت سالگی بر عهده مادر و پس از آن بر عهده پدر است. حضانت فرزند دختر پس از هفت سالگی تا ۹ سالگی  با پدر و حضانت فرزند پسر بعد از هفت سالگی تا ۱۵ سالگی  با پدر است. بعد از آن فرزندان به انتخاب خودشان ادامه زندگی با پدر یا مادر را انتخاب می‌کنند. وکیل خانواده در این زمینه راهنمایی‌های لازم را به طرفین دعوا ارائه می‌کند.

وظایف وکلای خانواده

وظایف وکلای خانواده

اولین و مهم‌ترین وظیفه وکیل خانواده، دفاع تخصصی از موکل خود در دعاوی خانوادگی است. به عنوان نمونه اگر خانمی خواهان دریافت نفقه، مهریه و سپس طلاق گرفتن از همسر خود باشد و علاوه بر آنها همزمان حضانت فرزندش را نیز بخواهد، وکیل خانواده باید در کلیه ابعاد پرونده از موکل خود دفاع کرده تا به نتیجه مطلوب برسد. پیگیری پرونده به صورت مطلوب و ارائه آخرین جزئیات مربوط به روند کار پرونده در دعاوی خانوادگی از دیگر وظایف وکیل خانواده است. وکیل خانواده باید پس از بر عهده گرفتن پرونده، به سوالات موکل خود در زمینه پرونده پاسخ داده و همچنین روال کار و رای دادگاه را برای او تشریح کند.

در زمینه اخلاقی نیز وکیل خانواده در حدود اختیارات وکیل دادگستری موظف به حفظ اسرار مربوط به موکل خود است و باید از تبانی با طرف مقابل پرونده اجتناب کند. از تعهدات دیگر وکیل خانواده، قابل اعتماد بودن، رعایت انصاف و رفتار صحیح در قبال موکل خود است.

نکته حائز اهمیت این است که وکیل خانواده همزمان با انجام تمامی این موارد باید به اهمیت حفظ و بقای کانون خانواده به‌ویژه در دعاوی مربوط به طلاق توجه لازم داشته باشد و حداکثر توان خود را در جهت ایجاد صلح بین اصحاب دعوا به کار گیرد و از تشدید اختلاف میان خواهان و خوانده اجتناب کند. به عبارتی صرفا منافع مالی و مادی خود از پرونده‌های خانوادگی را در نظر نگیرد.

 

هزینه وکیل طلاق

هزینه وکیل طلاق بین پنج میلیون تا ۳۰ میلیون تومان متغیر است و معمولا پرداخت حق‌الوکاله بر اساس توافق بین وکیل و موکل تعیین می‌شود. هزینه وکیل طلاق به عوامل متفاوتی مانند خانم یا آقا بودن موکل بستگی دارد و علت آن به دلیل سختی، پیچیدگی پرونده و حجم کار هر کدام است. تجربه و دانش وکیل نیز در هزینه موثر است. قوانین سالانه به طور مداوم در حال تغییر است و بدین جهت وکلا باید دائما خود را همگام با قوانین جدید به روز کنند و این موضوع نیز در هزینه وکالت بی‌تاثیر نیست.

 

اخذ وکیل خانواده از “حقیقت گستر پارسیان”

موسسه هوشمند حقیقت گستر پارسیان، دارای کادری مجرب و با تجربه از تیم وکلای کارآزموده و پایه یک دادگستری با سال‌ها سابقه‌ درخشان در قبول و انجام کلیه دعاوی حقوقی و کیفری است. این موسسه آماده‌ ارائه‌ انواع خدمات حقوقی به مراجعین خود است. برای ارتباط با موسسه حقیقت گستر پارسیان می‌توان با شماره تلفن 02191300023 تماس گرفت یا به نشانی اینترنتی www.haghgostar.com مراجعه کرد. این موسسه برای تنظیم اوراق قضایی و قبول دعاوی حقوقی و کیفری به متقاضیان خدمات مشاوره تلفنی و آنلاین ارائه می‌دهند. برای گرفتن مشاوره حضوری نیز می‌توان به نشانی تهران، فلکه دوم تهرانپارس، خیابان فرجام شرقی، پلاک۵۳، ساختمان آمیتیس، طبقه پنجم، واحد ۱۸ مراجعه کرد.